94
590916

KESI, siden och guldtråd. 159,5 x 50 cm. Sen Qingdynasti (1644-1912).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
526 - 701 EUR
547 - 729 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Terrakottafärgad botten med polykrom dekor av drake, fenixfågel, qilin, fladdermöss, molnband, taoistiska symboler, attribut för de sköna konsterna och vågor. Inköpt på 1950-talet.

Något slitage och smutsig, fläckar.