Madeleine Pyk – en samling F769
949
665584

Axel Nordgren

(Sverige, 1828-1888)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
Axel Nordgren
(Sverige, 1828-1888)

Kustlandskap från Düsseldorf

Signerad A.Nordgren. Daterad 1886 a tergo. Pannå 27,5 x 42 cm.

Proveniens

Tidigare i Themistokles von Eckenbrechers (tysk landskaps- och marinmålare 1842-1921) samling.

A tergo märkt: "Gemalt von A. Nordgren Düsseldorf 1886. Eigentum von T.H. von Eckenbrecher".