Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
957
664173

Edvard Munch

(Norge, 1863-1944)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
58 100 - 77 500 EUR
66 500 - 88 700 USD
Klubbat pris
Edvard Munch
(Norge, 1863-1944)

"The Sick Child" (Det syke barn I./ Das Kranke Kind I)

Etsning, 1894, Wolls sjätte état av totalt sju, signerad med blyerts, tryckt av Otto Felsing, Berlin och med hans signatur. 38,5 x 29,1 cm, bladstorlek 56 x 39,8 cm.

Proveniens

Privatsamling, Malmö (se även kat no 179, 180 och 181 i denna auktion).

Woll 7. Schiefler 7.