972
625828

Pietro Bazzanti

(Italien, 1825-1895)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Pietro Bazzanti
(Italien, 1825-1895)

"Brottarna"

Signerad P. Bazzanti - Firenze. Marmor, höjd 46 cm, längd 53 cm.

Bazzantis komposition "Brottarna" bygger på en romersk komposition från 100-talet som i sin tur baserar sig på en grekisk skulptur från 300-talet f.Kr. Den romerska skulpturen grävdes fram i Rom år 1583 och finns att beskåda på Uffizierna i Florens.