Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
106
685183

Sven Jonson

(Sverige, 1902-1981)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 800 - 9 750 EUR
9 060 - 11 300 USD
Klubbat pris

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Sven Jonson
(Sverige, 1902-1981)

"Konstruktion III"

Signerad SJ och daterad 28. Tempera på papp-pannå. 30,5 x 12 cm.

Halmstadsutställningen 1929, kat nr 17.

Hugo Palmsköld, "Halmstadgruppen", 1993, avbildad helsida i färg sid 9.

Formgivare