121
709975

Max Walter Svanberg

(Sverige, 1912-1994)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Max Walter Svanberg
(Sverige, 1912-1994)

"Hybrid i rött rum"

Signerad Max Walters och daterad -60. Gouache 71 x 33 cm.

Galerie Raymond Cordier, Paris, 1961.
Lunds Konsthall, "Max Walter Svanberg", 10 februari - 11 mars 1962, kat nr 119, avbildad i utställningskatalogen sid 5.
Färg och Form, Stockholm, 30 mars - 15 april 1962.
Svenska institutets utställning i bl.a. Teheran, 1963, kat nr 31.
Svenska Institutets Amerikautställning, 1964.
Konsthallen Göteborg, "Max Walter Svanberg", 28 oktober - 19 november, 1967, kat nr 26.
TetraPak, Åkerlund och Rausings konstföreningar, Lund, 1968.
Malmö Museum, "Hyllning till G. Max Walter Svanberg", 28 september - 29 oktober 1972.

Förekommer i filmen "Imaginärt porträtt".

Konstnär

Max Walter Svanberg föddes i Malmö 1912. Han började sin konstnärliga bana som reklammålare i Malmö, för att 1931 studera vid Skånska målarskolan och 1933 Otte Skölds målarskola. Svanberg fann under inflytande av surrealism ett starkt personligt bildspråk i exotiska färgskimrande bilder med en erotisk spänning, ofta utförda i akvarell, gouache eller tempera. Kvinnor och skönhet kom att bli hans signum. Svanberg tillhörde den surrealistiskt inriktade gruppen Imaginisterna, som bestod av fem skånemålare, och har även uppmärksammats internationellt.