185
664173

Edvard Munch

(Norge, 1863-1944)
Utropspris
450 000 - 500 000 SEK
39 200 - 43 600 EUR
41 100 - 45 600 USD
Klubbat pris
420 000 SEK
Edvard Munch
(Norge, 1863-1944)

"The Sick Child" (Det syke barn I./ Das Kranke Kind I)

Etsning, 1894, Wolls sjätte état av totalt sju, signerad med blyerts, tryckt av Otto Felsing, Berlin och med hans signatur. 38,5 x 29,1 cm, bladstorlek 56 x 39,8 cm.

Proveniens

Privatsamling, Malmö (se även kat no 179, 180 och 181 i denna auktion).

Woll 7. Schiefler 7.