Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
198
711942

Jesús Rafael Soto

(Venezuela, 1923-2005)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 950 - 2 440 EUR
2 270 - 2 830 USD
Klubbat pris

Jesús Rafael Soto
(Venezuela, 1923-2005)

"Composicion en amarillo blanco y rojo" ur "Serie Jai-Alai"

Färgserigrafi på plexiglas, 1969, signerad och numrerad 29/300. 60,5 x 38,8 cm.

Konstnär

Soto, Jesus Rafael (1923-2005) venezuelansk målare och skulptör inom op- och kinetisk konst. Han började sin konstnärskarriär som pojke genom att måla biografaffischer i sin hemstad Bolivar. Hans utbildning skedde i Caracas och i Maracaibo 1947-1950 på Escuela de Artes Plasticas. Paris hägrade och han blev vän med Jean Tinguely, Victor Vasarely och andra artister som var knutna till Salon des Realités Nouvelles och Galerie Denise René. Soto skapade genomträngliga och interaktiva skulpturer som består av fyrkantiga trådar av tunna hängande rör, genom vilka betraktaren kan gå. Det har sagts om Sotos konst att den är oskiljaktig från åskådaren. Den är bara komplett genom den illusion, som blir ett resultat av betraktandet av föremålet. Sotos verk har från 1970 till 1990 visats både på Museum of Modern Art och Guggenheim Museum i New York som på Centre George Pompidou i Paris