Kan inte nå servern
20
702904

Hilding Linnqvist

(Sverige, 1891-1984)
Hilding Linnqvist, "Fågeltorget i Chinon".
Hilding Linnqvist, "Fågeltorget i Chinon".

"Fågeltorget i Chinon"

Signerad med monogram och daterad Chinon 1921. Pannå 100 x 109 cm.

Följerätt: Ja
Utropspris: 

2 500 000 - 3 000 000 SEK

235 000 - 281 000 EUR

225 000 - 270 000 USD

Klubbat pris: 
6 500 000 SEK
Proveniens

Carl Erik Heyman.
Oscar Sterns samling, Stockholm.
Åke Bäckström.
Svensk Franska Konstgalleriets Konstauktion, 8 - 9 oktober 1931, kat nr 69, avbildad i katalogen sid 14.
Bukowski Auktioner, auktion nr 400, "Höstauktionen", 3 december 1975, kat nr 62, avbildad i katalogen pl. 20.
Privatsamling, Stockholm (införskaffad på ovanstående auktion).

Utställningar

Internationale Kunstausstellung, Dresden, 1926, kat nr 76, under titeln "Le Marché à Chinon", avbildad i utställningskatalogen sid 40.
Parisutställningen, 1929, kat nr 2.
Konstakademien, Stockholm, "Hilding Linnqvist", utställning arrangerad av Föreningen för nutida konst, 9 mars - 7 april 1940, kat nr 82.
Riksförbundet för bildande konst, utställning nr 51, "Modernt Svenskt Måleri ur Oscar Sterns samling" 1947.
Kunstnernes hus, Oslo, 1954, kat nr 18.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Hilding Linnqvist", oktober 1957, kat nr 78 (under titeln "Fågeltorg i fransk småstad").
Konstakademien, Stockholm, "Hilding Linnqvist - Från skilda världar", 8 - 30 mars 1980, kat nr 6.
Moderna Museet, Stockholm, "Hilding Linnqvist", 26 december 1986 - 22 februari 1987, kat nr 38.
Göteborgs konstmuseum, "Hilding Linnqvist", 7 mars - 10 maj 1987, kat nr 38.
Färg och Form, Stockholm, utställning nr 893, "Final", 16 maj - 15 juni 2002.

Litteratur

"Konst i svenska hem", band 4, upptagen och avbildad sid 169 under samling 228: "Oscar Stern, Dr. Ing., Bergsgården, Kungl Djurgården, Stockholm".
Sven Alfons och Bo Lindwall (red. Ragnar Josephson), "Svensk konstkrönika under 100 år", 1952, omnämnd samt avbildad.
Folke Holmér, "Hilding Linnqvist", SAK, 1955, avbildad sid 95 och omnämnd sid 88.

Konstnär

Hilding Linnqvist hör till en av Sveriges mest betydande naivister och blev tidigt etablerad och känd för sina färgstarka kompositioner. Linnqvist var en nyckelfigur inom den lyriska naivismen i Sverige med ett måleri som frångick den tekniska perfektion som han skolats i. Flera svenska konstnärer anslöt sig till denna för tiden nytänkande inriktning. Efter studier vid Tekniska skolan och Konstakademin inspirerades han av Edward Munch och Ernst Josephsons sjukdomskonst, något som kom att leda honom mot ett friare och mer ohämmat måleri. Under 1920-talet genomförde Linnqvist ett flertal utlandsresor och hans kolorit blev ljusare och motiven allt mer detaljerade.
Han utförde senare målningar bland annat med kustmotiv samt porträtt. Vid 1940-talets början var Hilding Linnqvist en etablerad och uppburen konstnär, samt professor vid Konstakademien 1939-1941 och 1940 föremål för en stor utställning där.

Läs mer
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Andreas Rydén
Stockholm
Andreas Rydén
Chefsspecialist konst, Vice VD
+46 (0)728 58 71 39
Läs artikeln här