Madeleine Pyk – en samling F769
228
716539

Willem de Kooning

(USA, 1904-1997)
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
9 500 - 11 400 EUR
10 900 - 13 100 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Willem de Kooning
(USA, 1904-1997)

Untitled, Woman in a Landscape

Signerad de Kooning. Utförd 1978. Kol på papper 48 x 60 cm.

Proveniens

Stephen Mazoh & Co Inc, New York.
Christie's, 29 maj 1997, kat nr 89.

Oeuvre nr 382-9.