231
656527

Léon de Smet

(Belgien, 1881-1966)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 700 - 23 400 USD
Klubbat pris
300 000 SEK

Léon de Smet
(Belgien, 1881-1966)

Maria med blommor

Monogramsignerad. Daterad 1915 på dukens sidokant. Duk 59 x 50,5 cm.

Tilläggslista

Daterad 1915 på dukens sidokant.
Målningens äkthet har bekräftats av konstnärens barnbarn, Robin de Smet.
Målningen äkthet har även bekräftats av Piet Boyens som daterar målningen till 1915.

Proveniens

Privatsamling, Sverige.

Målningen äkthet har bekräftats av Piet Boyens.