Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
237
553920

Paul Delvaux

(Belgien, 1897-1994)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 750 - 12 200 EUR
11 300 - 14 200 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Paul Delvaux
(Belgien, 1897-1994)

"Jeune femme nue assise, jambes allongées"

Signerad P. Delvaux och daterad 27-6-63. Tusch på papper 21 x 30 cm.

Proveniens

Violinmästare André Gertler (1907-1998), Bryssel.

Certifikat utfärdat av Martine Van Deun Gautot, Fondation Paul Delvaux, utfärdat 10 maj 2015 medföljer.