Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
24
707268

Per Olof Ultvedt

(Sverige, 1927-2006)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 870 - 5 850 EUR
5 660 - 6 800 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
Per Olof Ultvedt
(Sverige, 1927-2006)

"Snurra"

Signerad P-O Ultvedt och daterad 1960. Objekt, mobil med elmontering, trä och plexiglas. Höjd 47 cm, bredd 27 cm, djup 12 cm.

Proveniens

Konstsalongen Samlaren, Stockholm.
Rolf Lidén, Vällingby.
Privatsamling, Stockholm.

Galerie Samlaren, Stockholm, 1961.

Konstnär