247
646797

Krishnaji Howlaji Ara

(Indien, 1914-1985)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Krishnaji Howlaji Ara
(Indien, 1914-1985)

Blomsterstilleben

Signerad Ara. Gouache på papper uppfäst på pannå 55 x 39 cm.

Losses of paint, visible in the illustration in the catalogue. Tears and scratches, manily along the lower edge.

Proveniens

Inköpt i Bombay på 1940- eller 50-talet av nuvarande ägares svärfar som var anställd på Svenska Tändsticksbolaget i Indien.