vas, "Alicante", Frankrike 1920-30-tal.
Matterat och delvis blåtonat glas med reliefdekor av fåglar. Signerad R. Lalique France. Höjd ca 25,3 cm.
Något nedslipad kring mynningen.
Félix Marcilhac, "René Lalique, 1860-1945, maitre-verrier, analyse de l'ouvre et catalogue raisonné", Paris 1994, jfr katalognr 998, sid 438.
Modellen formgiven år 1927, katalogförd 1928-32, ej efter 1947.