389A
717916

LISA ANDERSSON (HAAL/HÅL) MORELL, rökbord, Rackstad, Arvika 1928.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Kopparbricka med ciselerad orientaliserande dekor, signerad L.A.H.M. Snidat svärtat och bonat underrede, sannolikt av av Bo Fjaestad. Höjd 62 cm, brickans diameter 68 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

Benställningen sannolikt utförd av Bo Fjaestad/ The base is probably executed by Bo Fjaestad.

Ciselören Lisa Andersson (Haal/Hål) Morell, även kallad "Kopparlisa" var medlem i Rackstadgruppen, en konstnärskoloni runt sjön Racken utanför Arvika. Hon hade lärt sig yrket i USA och uppmuntrades av Gustaf Fjaestad att satsa på ciselering, varpå hon senare studerade hos den kände ciselören Sven Bengtsson i Lund. Hon visade i sin verkstad ljuskronor i koppar, stekfat i silver och diverse arbeten som fat, brickor, skrin och smycken.

Senare arbeten av Kopparlisa signerades H.A.M. då hon senare på 1930-talet släppte sitt mellannamn, Haal/Hål.
Benställningen är sannolikt skulpterad av Gustav Fjaestads äldste son Bo. Identifierade möbler av Bo Fjaestad har besläktad utformning. Tack till Roland Persson, Arvika, för hjälp med identifiering.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

382. Yngve Rådberg, "Fundament".
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
15 000

ditt bud
Aktuellt bud:
15 000 SEK