Arne Jones E1299
399
709290

FIRMA SVENSKT TENN, skrivset, 6 delar, Stockholm 1928-32.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Tenn och mässing, bricka med två dosor, pennkopp, brevställ och läskare. Dekor av meander, stämplade med änglamärket, Stockholm B8, C8, D8 och F8. Brickans mått 38,3 x 20,5 cm.

Slitage.

Tilläggslista

Den främre skivan på brevstället lös.

Firma Svenskt Tenn, katalog 1930, jfr modell 500, 503, 501b.