Tenn och mässing, bricka med två dosor, pennkopp, brevställ och läskare. Dekor av meander, stämplade med änglamärket, Stockholm B8, C8, D8 och F8. Brickans mått 38,3 x 20,5 cm.
Slitage.
Den främre skivan på brevstället lös.
Firma Svenskt Tenn, katalog 1930, jfr modell 500, 503, 501b.