686887

Björn Trägårdh

(Sverige, 1908-1998)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Björn Trägårdh
(Sverige, 1908-1998)

"Hus i helsike"

Signerad Björn Trägårdh och daterad -27. Pannå 36 x 64,5 cm.

Proveniens

Tidigare i Eric Wennerholms samling.
Därefter i arv.

Björn Trägårdh är mest uppmärksammad för sina exklusiva, strama funkismöbler och tennföremål, som han formgav för Svenskt Tenn, där han var konstnärlig rådgivare och ledande formgivare 1927-34.

Liksom de flesta formgivare under det tidiga 1900-talet var han verksam inom flera olika områden som formgivning och måleri. Björn Trägårdh kom så småningom att överge möbelformgivningen och bosätta sig i Frankrike för att helt ägna sig åt måleriet.

Auktionens målning är ett mycket sällsynt verk från hans tidiga period i slutet av 1920-talet.

Konstnär

Björn Trägårdh (1908-1998) Konstnär, möbelarkitekt, tecknare och grafiker. Han var verksam som formgivare vid Firma Svenskt Tenn åren 1928–1936, där han formgav möbler, tennföremål och andra konstindustriprodukter. Trägårdh knöts till Svenskt Tenn redan som 20-åring och var påverkad av en funktionalistisk formuppfattning. Han arbetade i en sober färgskala med svart, vitt och grått som färgelement. Vidare var han tillsammans med Estrid Ericson utställningsarrangör för några uppmärksammande utställningar. Efter att Josef Frank börjat arbeta vid Firma Svenskt Tenn flyttade Trägårdh till Paris 1939 där han verkade som bildkonstnär. Under och efter kriget återgick han till konsthantverket och modeindustrin och tillverkade knappar och broscher för bland andra modehusen Dior, Bruyère, Schiaparelli med flera. Representerad: Nationalmuseum i Stockholm, Göteborgs Konstmuseum, Institut Tessin i Paris samt i konstmuseum i Tours och Pau i Frankrike.