444
696907

Lars Holmström

(Sverige, 1894-1959)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 510 - 4 380 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Lars Holmström
(Sverige, 1894-1959)

ljuskrona, Arvika, Swedish Grace.

Mässing, två etage med fyra ljuspunkter i varje, åtta snäckformade lamphållare, stämpelmärkt LARS HOLMSTRÖM ARVIKA. Höjd ca 95 cm, diameter ca 74 cm.

Patinering med slitage.

Tilläggslista

Observera det korrekta auktionsnumret. Ljuskronan har fram till och med den 18/10 varit felmärkt i visningen. Rätt avbildad i online-katalogen.

Proveniens

Folkhögskolan, Ljungskile, samlingssalen.

Lars Holmström (1894-1959). Konstsmed, huvudsakligen verksam i Arvika. Holmström var med och startade Arvika Konsthantverk. Han medverkade vid Världsutställningen i Paris 1925 och visade där upp ljusstakar, ljuskronor och även silverarbeten. Lars Holmström finns omnämnd i samtida franska tidskrifter där hans verk benämns med stor respekt. Holmström utförde ett antal kyrkoinredningar och bland de profana till exempel Rottneros Herrgård, Lundsbergs skola och Stadshotellet i Karlstad.

Formgivare

Lars August Holmström var en svensk konstsmed född i Kilafors. Lars far var hovslagare och sonen följde först i faderns spår men bytte karriär efter att ha blivit illa sparkad. Han fick ett stipendium vid 18 års ålder för att studera hos smeden Carl Gustav Ericsson i Arvika, som signerade sina arbeten "Erco"). Sedan fick Lars Holmström arbete som smed hos Elis Ericsson, "Elis i Taserud". År 1921 startade Holmström en egen verksamhet. Lars Holmström är främst känd för sina armaturer och ljusstakar. Han var bland de konsthantverkare som startade Arvika Konsthantverk och har smitt dess butiksskylt i järn och mässing. År 1925 deltog han vid Världsutställningen i Paris och visade ljuskronor och ljusstakar i mässing samt silverarbeten.