450
679973

NORDISKA KOMPANIET, bord, tillskrivet Axel Einar Hjorth, Stockholm 1930.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Kvadratiskt, lös stenskiva av kalksten, ursprungligen förgyllt. 45 x 45 cm, höjd 69,5 cm.

Sekundär bronsering, färgbortfall.

Proveniens

Korsettaffären "Universal", Drottninggatan 82, Stockholm. Fåtöljerna stod i lokalen då nuvarande ägare tog över affären år 1959. Verksamheten pågick till 1982.