453
397139

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 480 - 7 310 EUR
5 770 - 7 690 USD
Klubbat pris
95 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Furu, syrabetsad, ovalt med skålad skiva, centralfot. Mått 70 x 55 cm, höjd 48 cm.

Smärre slitage, fläckar.

Formgivare