464
639403

NORDISKA KOMPANIET, fåtöljer, ett par, samt stolar, ett par, "Marieberg",

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Swedish Grace, ca 1929-30. Grönlackerade med förgyllda, delvis snidade detaljer. Märkta med metallbrickor AB NORDISKA KOMPANIET R 34224- C 21984 samt R 35136- C 219841.

Proveniens

Enligt uppgift Sven Stolpes hem.
NKs kundliggare anger Fastighets AB Huvudstaden och "Hennig S" som beställare.