467
683424
Ingegerd Torhamn
(1898-1994)

byrå, Sverige, modernistisk, ca 1930.

Svartlackerade sidor och ovansida, fronten målad i grönockra med konkretistisk dekor i färger, nio lådor av olika storlek, draghandtag av vitmetall, kulfötter. A tergo märkt med kulspetspenna "Formgivning och dekor av Ingegerd Torhamn (18)98 12 27 - 0420". Höjd 166 cm, bredd 100 cm, djup 60 cm.

Smärre skador och slitage.

Utropspris:

300 000 - 400 000 SEK

31 612 - 42 150 EUR

Klubbat pris:
280 000 SEK
Proveniens

Familjen Torhamn.

Övrigt

Ingegerd Torhamn (1898-1994)
Torhamn var starkt inspirerad av det samtida modernistiska måleriet. Hon visade inför Stockholmsutställningen en skiss, en idé till ryamatta för Gunnar Asplund.
Asplund bad då henne entusiastiskt att låta utföra ett antal till utställningen. Mattorna placerades ut i de olika bostäderna på utställningen, i avdelningen för de "dyrbarare inredningarna". Mest avbildad torde mattan i Sven Markelius villa 49 vara.
Ingegerd Torhamns textilier är mer besläktade med den samtida bildkonsten än med den textil som producerades i Sverige vid denna tid.
Ingegerd Torhamn hade redan under 1920-talets mitt tagit del av den internationella konstscenen då hon och maken Gunnar vistades i Paris. Vid 1920-talets slut besökte hon Berlin och blev så förtjust i Breuers nydanande möbler att hon köpte med sig hem av dem. Hon har sagt att det är som att jag är ämnad för modernismen (funktionalismen), som att jag väntat hela mitt liv på detta!
Hennes textila verk har ömsom jämförts med Malevitjs suprematistiska konst, ömsom kallats puristiska. Emellertid blev hon av sin samtid lika nonchalerad som Otto G Carlsund och ofta förbisedd av konsthistoriker.
Ingegerd och Gunnar Torhamn tycks ha skapat personliga inredningar på de platser de bott men det är osannolikt att Ingegerd skapat fler möbler av denna dignitet.

Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31
Läs artikeln här