467
683424
Ingegerd Torhamn

byrå, Sverige, modernistisk, ca 1930.

Svartlackerade sidor och ovansida, fronten målad i grönockra med konkretistisk dekor i färger, nio lådor av olika storlek, draghandtag av vitmetall, kulfötter. A tergo märkt med kulspetspenna "Formgivning och dekor av Ingegerd Torhamn (18)98 12 27 - 0420". Höjd 166 cm, bredd 100 cm, djup 60 cm.

Smärre skador och slitage.

Utropspris:

300 000 - 400 000 SEK

31 612 - 42 150 EUR

Klubbat pris:
280 000 SEK
Proveniens
Övrigt
Konstnär/formgivare
Kontakta specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31
Läs artikeln här