667076

478. LARS HOLMSTRÖM, ljuskrona, Arvika, Swedish Grace.

Mässing, två etage med fyra ljuspunkter i varje, åtta snäckformade lamphållare, stämpelmärkt LARS HOLMSTRÖM ARVIKA. Höjd ca 95 cm, diameter ca 74 cm.

Smärre slitage.

Följerätt
Nej
Proveniens

Folkhögskolan, Ljungskile, samlingssalen.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK / 5 269 - 7 903 EUR
Klubbat pris
250 000 SEK

Tilläggslista

Observera det korrekta auktionsnumret. Ljuskronan har fram till och med den 18/10 varit felmärkt i visningen. Rätt avbildad i online-katalogen.

Övrigt

Lars Holmström (1894-1959). Konstsmed, huvudsakligen verksam i Arvika. Holmström var med och startade Arvika Konsthantverk. Han medverkade vid världsutställningen i Paris 1925 och visade där upp ljusstakar, ljuskronor och även silverarbeten. Lars Holmström finns omnämnd i samtida franska tidskrifter där hans verk benämns med stor respekt. Holmström utförde ett antal kyrkoinredningar och bland de profana till exempel Rottneros Herrgård, Lundsbergs skola och Stadshotellet i Karlstad.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto