478
667076
Lars Holmström
(1894-1959)

ljuskrona, Arvika, Swedish Grace.

Mässing, två etage med fyra ljuspunkter i varje, åtta snäckformade lamphållare, stämpelmärkt LARS HOLMSTRÖM ARVIKA. Höjd ca 95 cm, diameter ca 74 cm.

Smärre slitage.

Utropspris:

50 000 - 75 000 SEK

5 269 - 7 903 EUR

Klubbat pris:
250 000 SEK
Tilläggslista

Observera det korrekta auktionsnumret. Ljuskronan har fram till och med den 18/10 varit felmärkt i visningen. Rätt avbildad i online-katalogen.

Proveniens

Folkhögskolan, Ljungskile, samlingssalen.

Övrigt

Lars Holmström (1894-1959). Konstsmed, huvudsakligen verksam i Arvika. Holmström var med och startade Arvika Konsthantverk. Han medverkade vid världsutställningen i Paris 1925 och visade där upp ljusstakar, ljuskronor och även silverarbeten. Lars Holmström finns omnämnd i samtida franska tidskrifter där hans verk benämns med stor respekt. Holmström utförde ett antal kyrkoinredningar och bland de profana till exempel Rottneros Herrgård, Lundsbergs skola och Stadshotellet i Karlstad.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19