478
667076

Lars Holmström

(Sverige, 1894-1959)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 440 - 6 660 EUR
4 630 - 6 940 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Lars Holmström
(Sverige, 1894-1959)

ljuskrona, Arvika, Swedish Grace.

Mässing, två etage med fyra ljuspunkter i varje, åtta snäckformade lamphållare, stämpelmärkt LARS HOLMSTRÖM ARVIKA. Höjd ca 95 cm, diameter ca 74 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

Observera det korrekta auktionsnumret. Ljuskronan har fram till och med den 18/10 varit felmärkt i visningen. Rätt avbildad i online-katalogen.

Proveniens

Folkhögskolan, Ljungskile, samlingssalen.

Lars Holmström (1894-1959). Konstsmed, huvudsakligen verksam i Arvika. Holmström var med och startade Arvika Konsthantverk. Han medverkade vid världsutställningen i Paris 1925 och visade där upp ljusstakar, ljuskronor och även silverarbeten. Lars Holmström finns omnämnd i samtida franska tidskrifter där hans verk benämns med stor respekt. Holmström utförde ett antal kyrkoinredningar och bland de profana till exempel Rottneros Herrgård, Lundsbergs skola och Stadshotellet i Karlstad.

Formgivare

Lars August Holmström var en svensk konstsmed född i Kilafors. Lars far var hovslagare och sonen följde först i faderns spår men bytte karriär efter att ha blivit illa sparkad. Han fick ett stipendium vid 18 års ålder för att studera hos smeden Carl Gustav Ericsson i Arvika, som signerade sina arbeten "Erco"). Sedan fick Lars Holmström arbete som smed hos Elis Ericsson, "Elis i Taserud". År 1921 startade Holmström en egen verksamhet. Lars Holmström är främst känd för sina armaturer och ljusstakar. Han var bland de konsthantverkare som startade Arvika Konsthantverk och har smitt dess butiksskylt i järn och mässing. År 1925 deltog han vid Världsutställningen i Paris och visade ljuskronor och ljusstakar i mässing samt silverarbeten.