483
708835

Carl Bergsten

(Sverige, 1879-1935)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Carl Bergsten
(Sverige, 1879-1935)

fåtölj, Nordiska Kompaniet, Nordiska Kompaniet, ca 1918.

Svartlackerad björk, tygklädd stoppad sits, karmar och lös kudde. Märkt med metallbricka A.B. NORDISKA KOMPANIET 25136 - 26120.

Slitage, senare bemålning, sitsen omklädd.

Tilläggslista

Stolen med ritningsnr 25136 tillverkad vid Nordiska Kompaniet, ca 1918. Ett ben lagat.

Proveniens

Familjen Bergsten

Enligt NK-liggaren modell "Mörby". Ritningen är daterad 1918.

Carl Bergsten (1879-1935) var 1917-1921 chef för NK:s möbelavdelning.

Formgivare

Carl Bergsten (1879-1935) var en arkitekt och formgivare vars betydelse för den moderna arkitekturens och möbelformgivningens utveckling i Sverige under 1900-talets början inte kan överskattas. Flera av hans uppdrag, så som Industriutställningen i Norrköping 1906 med de idag ikoniska Caféstolarna, svenska paviljongen vid världsutställningen i Paris 1925, inredningen till MS Kungsholmen 1928 samt bidrag till Stockholmsutstälningen 1930 har haft en avgörande betydelse för utvecklingen av svensk arkitektur och formgivning. Bergstens ofta exklusiva och påkostade möbler och inredningar har blivit stilbildande och viktiga för begreppet Swedish Grace etablering.