506
678793

Kerstin Hörlin-Holmquist

(Sverige, 1925-1997)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 510 - 5 260 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Kerstin Hörlin-Holmquist
(Sverige, 1925-1997)

canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal.

Omklädd i nötbrun sammet, etikettmärkt, svängda ben av bok. Längd ca 150 cm.

Senare klädsel, benen med slitage.

Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-97) ritade möbler och textilier för NK åren 1952-64. Efter NK-tiden ritade hon möbler för en mängd andra företag, t ex OPE-möbler.
Möbelgruppen "Paradiset", formgiven år 1958, blev en försäljningsframgång för NK.