510
652093

SAMMETSMÅLNING. 124 x 197 cm. Signerad och daterad R Gowenius 29 (Rudolf G., 1929).

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris

Mullbärsfärgad botten med polykromt sagolandskap med människor, vilda och tama djur, sagofigurer och blommande träd. Rödbrun bård.

Något smutsig, hål, revor, lagningar.

Tilläggslista

Droit de suite

Rudolf Gowenius (1896-1960) är unik i sitt konstnärsskap. Efter studier hos bl.a. Carl Wilhelmsson, på Konsthögskolan och Etsningsskolan reste Rudolf Gowenius till Italien och Tyskland innan han bosatte sig i Paris under åren 1923-39. Där bekantade han sig med André Lhotes och Fernand Légers akademier. Han hade utställningar i flera länder, förutom i Sverige även i Tyskland och Frankrike. Hans specialitet blev de eleganta och enastående sammetsmålningarna. Gowenius hade utvecklat en alldeles egen metod för det svåra konststycket att måla skimrande attraktivt på sammet. Flera av hans sammetsmålningar finns i kyrkor både i Sverige och Frankrike. Bland de mest kända är Birger Persson-tapeten för Uppsala domkyrka från 1931 samt verk i Luleå domkyrka. Han finns representerad i åtskilliga museisamlingar.