Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
521
712899

VÄVD TAPET. "Galopp". Gobelängteknik. 198 x 237,5 cm. Signerad PF GYNNING

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 900 - 5 850 EUR
4 530 - 6 800 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

(Pinton Frères, Lars G.). Komponerad 1969. Baksidan med påsydd signerad etikett. Baksidan med invävd numrering: 2/6, endast tillverkad i 2 exemplar.

Obetydliga fläckar.

Galerie Bleue, Stockholm: ett exemplar av "Galopp".

Jämför Brunius, Teddy: Lars Gynning textila bilder, Lund 1985, plansch sid 63 och 79.

Lars Gynning (1920-07-29 - 2003-10-29) är den svenske konstnär som betytt mest som skapare av mönster till vävda tapeter (tapisserier) i Frankrike under 1900-talet. Efter studier i både Sverige och Frankrike började samarbetet med den kända firman Pinton Frères i Aubusson på 1940-talet. Omkring 250 vävnader är tillverkade efter Gynnings förlagor. En av Frankrikes största textilstjärnor Jean Lurçat är en av de konstnärer som umgåtts med och tidigt påverkat Gynning som sedan helt skapat sin egen stil.