524
708934

MATTA. "Spättan gul". Gobelängteknik. 213 x 103 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1943.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar och skador. Senare kortsidor och fransar, några skadade, några saknas.

Mönstret "Spättan" komponerades i rött till föräldrahemmet på Lidingö.