526
709261

MATTA. "Josefina, brun". Gobelängteknik. 475 x 380,5 cm. Signerad AB MMF MR

Matta. "josefina, brun". gobelängteknik. 475 x 380,5 cm. signerad ab mmf mr.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1955.

Något slitage och smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, ställvis skadade fransar, några saknas.

Utropspris:

200 000 - 250 000 SEK

21 075 - 26 344 EUR

Klubbat pris:
360 000 SEK
Tilläggslista

Droit de suite

Jämför Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 67.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92