Arne Jones E1299
528
708863

MATTA. "Rubirosa, röd". Gobelängteknik. 216,5 x 141 cm. Signerad AB MMF MR

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 710 - 1 900 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1958.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar. Senare något skadade kortsidor och fransar, flera fransar saknas.