534
671644

MATTA. "Blåringen". Flossa. 304 x 210 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941.

Något slitage, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna ställvis skadade, senare fransar, många saknas.

Ett exemplar av "Blåringen" tillverkades för Svenska Akademien.