Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
54
713190

Tor Bjurström

(Sverige, 1888-1966)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 920 - 3 410 EUR
3 400 - 3 960 USD
Klubbat pris

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Tor Bjurström
(Sverige, 1888-1966)

TOR BJURSTRÖM, olja på duk. Signerad Bjurström.

"Blommor och skålar". Även signerad a tergo. 54 x 66 cm.

Smärre märken efter spännramen.

Proveniens

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Inspiration Matisse", 13 september 2014 - 15 februari 2015, kat nr 10.