553
677415

MATTA. "Grön äng". Rölakan. 212 x 140,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941. Inköpt 1959 för 834,40 kr av en släkting till den nuvarande ägaren enligt kvitto.

Något slitage och smutsig, fläckar. Något skadade kortsidor, skadade fransar, flera saknas.