562
669560

MATTA. "Blåsvarten". Rölakan. 153,5 x 108 cm. Signerad MMF

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1933. Tillverkad före 1942.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga lagningar. Skadade sidor, ställvis skadade fransar, flera saknas.