566
696489

MATTA. "Kattegatt". Rölakan. 229,5 x 135 cm. Signerad AB MMF MR

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad 1945.

Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador och hål, lagningar. Fransar saknas.

Tilläggslista

Jämför Liljevalchs: Nordiskt Konsthantverk, 7 september - 6 oktober 1946, Stockholm 1946, pl. sid 83.