Kan inte nå servern
57
708787

Gösta Adrian-Nilsson

(Sverige, 1884-1965)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Andreas Rydén
Stockholm
Andreas Rydén
Chefsspecialist konst, Vice VD
+46 (0)728 58 71 39
Gösta Adrian-Nilsson
(Sverige, 1884-1965)

"Begravning"

Signerad GAN. Utförd 1927. Akvarell och gouache på papper 45 x 33 cm.

Proveniens

Gunnar Liepes samling, Malmö.
Därefter i arv inom familjen.
Jan Runnqvists samling.
Åke Andréns samling.
Privatsamling, Stockholm.

Utställningar

Riksförbundet för bildande konst, Stockholm, utställning nr 105, "Frankrike genom svenska konstnärers ögon", 1952.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "GAN -Retrospektivt", 29 mars - 27 april 1958, kat nr 263.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "GAN. Gösta Adrian-Nilsson. 1884-1965", 6 april - 20 maj 1984, kat nr 244.
Malmö Konsthall, "GAN. Gösta Adrian-Nilsson. 1884-1965", 29 juni - 26 augusti 1984, kat nr 244.

Litteratur

(Red) Gunnar Liepe och Nils Wedel, "GAN. Gösta Adrian-Nilsson. Utgiven av vänner", skrift utgiven med anledning av Gösta Adrian-Nilssons 50-årsdag, 1934, avbildad helsida sid 41 (upptagen som daterad 1933).
Nils Lindgren, "Gösta Adrian-Nilsson", 1949, avbildad helsida, sid 177.

Övrig information

Efter nära fem års vistelse i Paris återvände GAN till Lund i maj 1925. Jan Torsten Ahlstrand skriver i "GAN. Gösta Adrian-Nilsson. Perioden 1914-1932", 2002: "I maj 1925 lämnade GAN Paris för gott, i sällskap med Wiwen Nilsson, för att erövra hemstaden. Oro för och omsorg om hans gamla mamma - som han livet igenom var varmt fästad vid - och om hans yngre syster drev honom hem, liksom bl. a. möjligheterna till ett samarbete med Wiwen. Först nu lämnade familjen den gamla hökarboden i stadsdelen 'Nöden', där GAN hade vuxit upp och där han haft sin fasta punkt under sina många irrfärder. Fram till början av 1931 bodde han åter i Lund, som en pater familias tillsammans med sin mor och sin syster. Det var under denna tid som han lärde känna Aron Borelius och Sten Broman, två lundensiska kulturradikaler som tillsammans med Wiwen Nilsson bildade en trio med GAN som sin ledstjärna. Till umgängeskretsen hörde också den i Malmö bosatte konstnären Nils Wedel, som hade sökt upp GAN i Paris redan 1921".

Begravningar var ett återkommande tema hos svenska konstnärer i början av 1900-talet. Dardel till exempel målade dels ”Begravning i Senlis”, 1913 som i dag hänger på Moderna Museet och året därpå ”Änkedrottning Sofias begravning”. Andra konstnärer som använde sig av samma motiv var exempelvis Olle Olsson Hagalund, Sven X:et Erixson och Hilding Linnqvist. Samtliga var de konstnärer som i sina målningar berättade vardagliga historier från sin samtid.

Nils Lindgren skriver i sin monografi om GAN följande om den aktuella målningen: "År 1927 tillkom en sådan målning som "Begravning". Den har ett litterärt drag men ej i högre grad än det, som präglade Dardels och Hilding Linnqvists behandling av liknande motiv eller hans egen "Militärbegravning" från 1919. Det geometriska i bilden är alltjämt det viktigaste".

GAN har, som alltid, noggrant komponerat bilden utifrån sina gängse konstruktionslinjer med utdragna diagonaler, sicksacklinjen och ellipsen. GAN är en av vår tids stora modernister som med sitt måleri och sina konstteoretiska resonemang intar en särställning i konsthistorien.

Auktionens verk "Begravning" är ett utsökt exempel på GAN:s måleri från 1925-27.

Konstnär

Gösta Adrian-Nilsson är främst känd som bildkonstnär, en pionjär inom Svensk modernism. Han studerade vid Tekniske Selskabs Skole i Köpenhamn och sedan för Johan Rohde vid Zahrtmanns skole i Köpenhamn. Som avantgardist sökte han ständigt nya intryck. I Berlin hos kretsen kring den radikala tidskriften Der Sturm, genom Kandinsky och Franz Marc. I Paris genom Fernand Legér och konstnärer i hans krets. GAN var en eklekticist i dess positiva bemärkelse. Han tog 1900-talets konststilar och skapade sitt eget uttryck. Symbolism, kubism, futurism, expressionism, konstruktivism och teosofi rymdes i hans mentala palett. Han hade en skarp blick för det manliga och hans måleri vitaliserades gärna av den modern teknologins energi, sprakande erotik och tyranners eko. Ingen svensk modern konstnär uppvisar en sådan säregen stil.

Läs mer