571
653057

MATTA. "Salerno grå med enkel bård" ("Kristianstad"). Rölakan. 465 x 360 cm. Signerad AB MMF BN

Matta. "salerno grå med enkel bård" ("kristianstad"). rölakan. 465 x 360 cm. signerad ab mmf bn.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1948.

Obetydligt slitage, smärre fläckar. En kortsida med smärre skador, ställvis skadade fransar, några saknas.

Utropspris:

100 000 - 150 000 SEK

10 537 - 15 806 EUR

Klubbat pris:
420 000 SEK

Övrigt

Mönstret komponerades till kapellet i Salerno, Italien.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92