Arne Jones E1299
588
700691

MATTA. "Falurutan Grön, Folksam". Rölakan. 301 x 186 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1952.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och skador. Ställvis skadade fransar, flera saknas.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.