(Märta Måås-Fjetterström). Kortsidorna med "AV L. NOBEL BÅSTAD FÖR ÅREN 1932-1935". Komponerad 1933. Tillverkad före 1942.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, skador och hål, lagningar. Något skadade kortsidor, fransar saknas.