713543

Pär Siegård

(Sverige, 1877-1961)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 380 - 5 260 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
50 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Pär Siegård
(Sverige, 1877-1961)

Kubistiskt blomsterstilleben.

Signerad Siegård. Duk 42 x 30 cm.

Per Ekströmmuséet, Mörbylånga, "Nordiskt Avantgarde", 4 augusti - 15 september 1996.

Efter avslutade konststudier vid Tekniska yrkesskolan i Helsingborg, Althins målarskola i Stockholm och hos Carl Wilhelmson på Valand i Göteborg, reste Pär Siegård till Paris 1913. Här var det framför allt kubisterna Roger de la Fresnaye, Jean Metzinger och André Derain som inspirerade honom. Under de kommande åren experimenterar han, tillsammans med sin nära vän och konstnärskollega Albert Abbe, mycket med kubistiska former, häftiga färger och futuristiska inslag. I och med krigsutbrottet 1914 fick Siegård brådstörtat bege sig hem till Sverige och lämnade kvar alla sina målningar i Paris som sedan försvann.

Pär Siegård tillhör den viktiga generation modernister som banar vägen för den banbrytande konsten i början av 1900-talet.