78
707089

John Ivar Berg

(Sverige, 1916-2003)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 720 - 1 910 EUR
1 950 - 2 170 USD
Klubbat pris

Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71
John Ivar Berg
(Sverige, 1916-2003)

"Svart rörelse"

Signerad JIB och daterad -49, även signerad och daterad a tergo. Duk 80 x 67 cm.

Proveniens

Konstnärens samling.
Galerie Bel'Art, Stockholm.
Privatsamling, Stockholm.

Teddy Brunius, "John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär", Carlssons bokförlag, Stockholm, 2004, avbildad sid 48.