80
710871

John Jon-And

(Sverige, 1889-1941)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
190 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
John Jon-And
(Sverige, 1889-1941)

"Förlovningspromenaden"

Signerad Jon och daterad Paris 1914. Gouache 25,5 x 19 cm.

Konsthallen - Bohusläns museum, "Agnes Cleve och John Jon-And - två modernistiska pionjärer", 17 april - 11 juni 1995.
Norrköpings Konstmuseum, "Svenskt avantgarde. kubism futurism purism nonfiguration från 10-talets genombrott till tiden efter andra världskriget", 1 juni - 9 september, 1979, avbildad på utställningsaffischen.
Moderna Museet, "Utopi och verklighet - Svensk modernism 1900-1960", 7 oktober 2000 - 14 januari 2001.

Konsthallen - Bohusläns museum, "Agnes Cleve och John Jon-And - två modernistiska pionjärer", 1995, avbildad sid 12 i utställningskatalogen.
SAK, publikation 108, "Sveriges konst 1900-talet, del 1, 1900-1947", 1999, avbildad sid 31.

När Jon-And reste till Paris 1913 hade Matisse mer eller mindre spelat ut sin roll som lärare för de svenska eleverna. I stället sökte man sig till den radikala målarskolan Académie de la Palette. Le Fauconnier, som var lärare, stod för en kubistisk inriktning influerad av Cézanne och Picasso. Jon-And skriver själv om denna tid som kom att få stor betydelse för hans konstnärliga utveckling:

"Strax före kriget låg jag och arbetade på ryska målarskolor i Paris. Det var intressanta tider, vill jag lova - det var den nya konstens genombrottsår, då varje dag bräddades av händelser som skulle komma att få en oanat stor betydelse för framtiden. Om kvällarna samlades vi på La Rotonde. Där sutto målare från alla jordens hörn: rysssar, spanjorer, fransmän, japaner, kineser, engelsmän, tyskar, skandinaver. Många av dem, särskilt ryssarna och fransmännen, buro långa skägg, som fladdrade efter dem i vinden. Det var bekvämt och samtidigt tog det sig dekorativt ut. Och flera av oss andra följde deras exempel. Vi läto stubben växa – så mycket hellre som vi inte alltid hade råd att raka den av oss. Men så bröt kriget ut, och jag for hem till Stockholm med mitt skägg."

Året därpå kom Agnes Cleve också ner till Paris och började på Académie de la Palette, där även hon tog stora intryck av Le Fauconnier. Kort därpå var paret tvungna att återvända till Stockholm på grund av krigsutbrottet. Med sig i bagaget hade de sina kubistiska influenser som de brann för att dela med sig av. Teddy Brunius minns hur Jon-And vid en middag hastigt målade ett kubistiskt porträtt i kol av en av gästerna med orden: ”Hos Le Fauconnier fick vi lära oss att förena olika blickriktningar på en avbildning ungefär så här.”

Auktionens målning är Jon-Ands kärleksförklaring både till sin blivande hustru men också till den radikala kubismen.

Konstnär

John Jon-And föddes i Göteborg och visade tidigt prov på konstnärliga anlag. 1908-09 företog han resor till Tyskland och England och inspirerades under dessa resor främst av de nya tendenserna inom tyskt måleri. Det var dock i samband med 1913 års resa till Paris, i sällskap av blivande hustrun Agnes Cleve, som Jon-Ands egentliga mognad som modernistisk konstnär inleddes.

Resan innebar en omvälvande nyorientering för Jon-Ands konstnärskap och de tidigare lärdomar han inhämtat under Carl Wilhelmsons instruktioner fick nu ge vika för modernismens impulser. Kubismen var på modet och Jon-And knöt särskilt kontakt med Le Fauconnier. Jon-And kände sig inledningsvis både som expressionist och kubist när han försökte nå formell fasthet och fri rytmik med en klar färghållning. Jon-And är en av våra första modernister som redan 1915 visade en ovanlig djärvhet i sitt måleri. I hans konst kan man även tydligt se hans inspiration från konstnärsvännerna Gabriele Münter och Wassily Kandinsky.

När Cleve och Jon-And, i samband med världskrigets utbrott, år 1914 återvände till Sverige var grunden lagd till dessa två märkvärdiga konstnärskap. Såväl Cleve som Jon-And skulle under återstoden av 1910-talet fasthålla vid ett dynamiskt måleri präglat av en sammansmältning av expressionism och kubism. Jon-And hade kontakt med de flesta kända profiler inom Sveriges kulturliv under 1920-30 talet och avbildade många av dem, han fick också en beställning av självaste kung Gustav V. Jon-And blev också den store uppskattade teater- och scendekoratören i Sverige som förde in det kubistiska formspråket och uttrycket i teaterns värld. För Karl Gerhard, bland andra, utförde Jon-And flera dekorationer till teatrar i Göteborg, Dramaten och Operan i Stockholm.

Jon-Ands humor syns tydligt i hans karikatyrer, teckningar och etsningar. Efter John Jon-Ands död arrangerades en stor minnesutställning på Nationalmuseum 1944 i Stockholm och som året därpå även visades på Konsthallen i Göteborg.

John Jon-And är representerad på de flesta stora museerna i Sverige och spelar en central roll i den svenska modernismen.