Moderna 587

93 föremål
513. VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 32,5 x 57,5 cm. Signerad AMF.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
514. VÄVNAD. "Blå crocus". Gobelängvariant. 33 x 40 cm. Signerad AMF.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
515. VÄVNAD. "Plattfisk". Gobelängvariant. 56,5 x 51,5 cm. Signerad BS.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
525. MATTA. Gobelängteknik. 252,5 x 191,5 cm. Signerad SH BK.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
530. MATTA. "Hästhagen". Flossa. 340,5 x 276,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
120 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
531. MATTA. "Ängarna". Flossa. 276,5 x 196 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
532. MATTA. "Ståndaren". Flossa. 378,5 x 290 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
533. MATTA. "Röd Flossa". Flossa. 307 x 209 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
534. MATTA. "Blåringen". Flossa. 304 x 210 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
535. MATTA. "Blåringen". Flossa. 260,5 x 190,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
536. MATTA. "Lunden". Flossa. 256 x 179 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
540. MATTA. "Kullager, röd". Flossa. 435 x 327,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
350 000 SEK
Utropspris
400 000 - 450 000 SEK
541. MATTA. Flossa. 179 x 124,5 cm. Signerad SB.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
543. MATTA. "Rödingen". Flossa. 248,5 x 177,5 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
544. MATTA. "Ursula". Reliefflossa. 257,5 x 131,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
545. MATTA. Reliefflossa. 310 x 221,5 cm. Daterad och signerad 1942 SKLK.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
548. MATTA. Reliefflossa. 265 x 158,5 cm. Sverige/Finland omkring 1950.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
549. MATTA. Reliefflossa. 139,5 x 81,5 cm. Signerad a tergo ES.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
551. GALLERIMATTA. Rölakan. 457,5 x 67 cm. Sverige 1920-30-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
552. MATTA. "Grön äng". Rölakan. 248 x 208 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
553. MATTA. "Grön äng". Rölakan. 212 x 140,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
554. MATTA. "Blå Heden". Rölakan. 358,5 x 252 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
555. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 303,5 x 202 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
556. MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 251 x 155,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
557. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 299 x 200 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
558. MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 297 x 202,5 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
559. MATTA. "Blå bårdmattan". Rölakan. 351 x 253 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
190 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
560. MATTA. "Ljusa bårdmattan". Rölakan. 220,5 x 126 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
561. MATTA. "Ljusa plador". Rölakan. 298 x 201 cm. Signerad AB MMF.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
562. MATTA. "Blåsvarten". Rölakan. 153,5 x 108 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
564. MATTA. "Blåklint". Rölakan. 233,5 x 167 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
565. MATTA. "Gulbroka". Rölakan. 220 x 133 cm. Signerad AB MMF AML.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
566. MATTA. "Kattegatt". Rölakan. 229,5 x 135 cm. Signerad AB MMF MR.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
567. MATTA. Rölakan. 284 x 212,5 cm. Signerad SH.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
568. MATTA. "Vitsippa". Rölakan. 236,5 x 164,5 cm. Signerad SB.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
569. MATTA. "Timglas". Rölakan. 203 x 137 cm. Signerad SB.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
570. MATTA. Rölakan. 234 x 173,5 cm. Signerad NKT.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
572. MATTA. "Salerno röd". Rölakan. 305,5 x 204 cm. Signerad AB MMF BN.
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
574. MATTA. "Pilevall". Rölakan. 257,5 x 171,5 cm. Signerad KLH ID.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
577. MATTA. Rölakan. 299,5 x 210,5 cm. Signerad KLH KB.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
578. MATTA. Rölakan. 245,5 x 171 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
579. MATTA. Rölakan. 252 x 186,5 cm. Signerad AGS.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
580. MATTA. Rölakan. 240 x 170 cm. Signerad GB.J.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
581. MATTA. Rölakan. 259,5 x 161,5 cm. Signerad AGS.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
582. MATTA. "Capella, gul". Rölakan. 301 x 194 cm. Signerad CM.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
583. MATTA. Rölakan. 266,5 x 176 cm. Signerad SH.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
584. MATTA. Rölakan. 242 x 170 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
585. MATTA. Rölakan. 203,5 x 139,5 cm. Signerad B Grahn.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
587. MATTA. Rölakan. 298 x 201 cm. Signerad BR.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
590. MATTA. Rölakan. 348 x 173 cm. Sverige 1955.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
591. MATTA. "Arild". Rölakan. 248 x 169,5 cm. Signatur JJ.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
592. MATTA. Rölakan. 220,5 x 160 cm. Sverige 1950-tal.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
594. MATTA. Rölakan. 213,5 x 149,5 cm. Signerad KLH IK.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
595. MATTA. Rölakan. 97 x 246,5 cm. Sverige omkring 1960.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
596. MATTA. Rölakan. 499,5 x 293 cm. Sverige 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
597. MATTA. "Lister". Rölakan. 449,5 x 286,5 cm. Signerad V.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
598. MATTA. Rölakan. 486,5 x 299 cm. Signerad V.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
599. MATTA. Rölakan. 281 x 194,5 cm. Signerad L (?).
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
600. MATTA. "Turkos ryan". Rya. 201 x 103,5 cm. Signerad MMF.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK