127
684765

Tyra Lundgren

(Sverige, 1897-1979)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Tyra Lundgren
(Sverige, 1897-1979)

fisk, "Fenicio", Venini, Murano, Italien ca 1938.

Underfång i vitt och mörkviolett, påklippta ögon och fenor i klarglas. Etsad signatur venini murano ITALIA. Längd 31 cm.

Något slipad undertill och på hjässan, smärre nagg på stjärten.

Anna Venini Diaz de Santillana, "Venini- Catalogue Raisonné 1921 - 1986", Skira, Italien, 2000, sid 244, jfr Catalogo blu, fol 51, modell 2679.
Marc Heiremans "Murano Glass, Themes and variations 1910-1970", Arnoldsche 2002, modellen avbildad sid 114.

Modellen formgiven år 1938.

Formgivare

Keramikern och skulptören Tyra Lundgren började sin långa och lycksamma bana vid Arabia Porslinsfabrik i Finland 1924, där hon med vissa avbrott för gästspel i franska och italienska fabriker var anställd fram till 1937. Åren 1940-50 hade hon en egen ateljé vid Gustavsberg där hon bedrev självständigt arbete. Hon utförde många friskulpturala och monumentala arbeten och hennes verk antog med åren en alltmer exklusiv karaktär. Hon blev internationellt känd för sina uttrycksfulla skulpturer och reliefer i chamotterat stengods, främst i form av modellerade småfåglar, fiskar och kräldjur med raffinerade, växlande starkeldsglasyrer och hon var under 1940-talet först med stora och monumentala reliefkompositioner i högbränt chamotterat stengods. På världsutställningen i Paris 1937 visade hon sina uppskattade fåglar och fiskar.