137
704885

Alessandro Pianon

(Italien, Född 1931)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Alessandro Pianon
(Italien, Född 1931)

Fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.

Grön glasmassa med rutdekor i blått och grönt, ögon i murrine, lös benställning av koppar. Höjd 31,5 cm.

Nagg på glasfoten.