Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
14
676399

Werner West

(Finland, 1890-1959)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
969 - 1 450 EUR
1 110 - 1 660 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Werner West
(Finland, 1890-1959)

Fåtöljer, ett par, Wilhelm Schaumann Oy, Finland 1930-40-tal.

Formpressad björkplywwod och björk, rygg och stoppad sits, ljus tygklädsel.

Smärre slitage, omklädda.

BOET 1938, modellen avbildad sid 85.