Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
179
531196

Jim Dine

(USA, Född 1935)
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
14 600 - 17 100 EUR
17 000 - 19 800 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Jim Dine
(USA, Född 1935)

"The Astra set" (fem set, 25 litografier)

Fem set med vardera fem färglitografier; "The Mighty Robe I", "The Confetti Heart", "The New Year's Tree I", The Colorful Venus I", "The Astra Tool", 1985, samtliga signerade med blyerts och numrerade i en upplaga om 400, tryckta av Staib+Mayer, Stuttgart, utgivna av AB Astra och Jim Dine i samarbete med Waddington Graphics, London och Pace Editions, Inc., New York. 60,5 x 50 cm, bladstorlek 89,5 x 63,5 cm.

Konstnär