Madeleine Pyk – en samling F769
181
705698

Robert Rauschenberg

(USA, 1925-2008)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Robert Rauschenberg
(USA, 1925-2008)

"Plot" ur: "Reality and Paradoxes"

Färgoffset med kollage och reliefprägling, 1973, signerad med blyerts 99/100, utgiven av Multiples Inc., New York. Bladstorlek 81 x 59,5 cm.

Försättsblad till portföljen medföljer.

Konstnär

Robert Rauschenberg var en amerikansk skulptör och bildkonstnär konstnär född i Texas. Rauschenberg studerade vid Black Mountain College i North Carolina och vid Art Students League i New York tillsammans med bland annat Cy Twombly. Rauschenberg kan ses som representant för den abstrakta expressionismen, popkonsten och kallas ibland även neo-dadaist likt Jasper Johns. På 1950-talet blev han känd för sina så kallade "Combines" som bestod av icke-traditionella material och föremål som fördes samman till innovativa kombinationer. Ett känt verk av Rauschenberg finns på Moderna Museet i Stockholm och heter ”Monogram”. Verket består delvis av en uppstoppad get med ett bildäck runt midjan. Rauschenbergs verk kännetecknas av en dialog mellan ”the handmade and the readymade”.